Centrum Kultury Zamek

IFRIQIYYA ELECTRIQUE\ Tunezja / Francja


Słuchanie na żywo muzyki Ifriqiyya Electrique wymyka się klasycznej definicji koncertu. Swoją niezwykłą energię czerpie ona z dźwięków i obrazów zarejestrowanych podczas ceremonii Banga, rokrocznie organizowanych w pustynnych miastach południowej Tunezji (Al-Matlawi, Nafcie i Tauzar) przez potomków niewolników sprowadzonych tam z Afryki Subsaharyjskiej. Mamy tu więc do czynienia z rodzajem obrzędu.

Ceremonie Banga przypominają marokańskie rytuały bractw Gnawa. Po pierwsze łączą w sobie afrykańskie wierzenia z mistycyzmem islamskim, po drugie zawierają w sobie elementy transowe. Wybrani uczestnicy Banga podczas ekstatycznego tańca wpadają w trans, by przywołać i obłaskawić jednego z duchów rûwâhîne i by mógł on zawładnąć
ich ciałem. Niezbędna do tego jest muzyka pełna śpiewu, dźwięków bębnów i ostrych metalowych kastanietów qaraqib.

W Banga odnajdziemy zachwyt i ekstazę, strach i spokój, chaos i porządek, zacieranie granic i wyostrzanie zmysłów, sięganie do czegoś bardzo starego, a jednocześnie bycie tu i teraz. Muzycy z Ifriqiyya Electrique doskonale uchwycili to emocjonalne bogactwo, łącząc nagrania wykonane w terenie z psychodelicznymi, wręcz noisowymi brzmieniami gitary i światem dźwięków elektronicznych.

Yahia Chouchen – śpiew, tabla, tchektchekas
Youssef Ghazala
– śpiew, tchektchekas
Tarek Sultan
– śpiew, tabla, tchektchekas
Gianna Greco – gitara basowa, śpiew, elektronika
François R. Cambuzat
– gitary, śpiew, elektronika

Kup bilet BILET

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy