Centrum Kultury Zamek

Spektakl WESELE Teatru Pod Fontanną nominowany do nagrody "The Best Off"


W maju zapraszamy na spektakl „Wesele” Teatru Pod Fontanną (reż. Janusz Stolarski), który miał swoją premierę w Teatrze powszechnym w ubiegłym roku. Będzie to prezentacja w ramach konkursu
The Best OFF" na najlepszy spektakl teatru niezależnego.

bilety: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)
__

„The Best OFF” to nagroda teatralna, na jaką teatr offowy czekał od dawna. Pierwszy raz w historii polskiego offu powstaje ogólnopolski konkurs, który ma za zadanie wyłonić najlepsze premiery. Nagroda dla zwycięzcy? Rekomendacja do tournee po pięciu dużych instytucjonalnych scenach w kraju.

Konkurs ma charakter trójetapowy. Pierwszym etapem jest zgłoszenie spektaklu wraz z pełnym nagraniem i opisem. W drugim członkowie jury (Piotr Cieplak, Dariusz Kosiński, Katarzyna Knychalska, Marcin Kęszycki i Piotr Olkusz) obejrzą nagrania wszystkich zgłoszonych spektakli i wybiorą z nich nie więcej niż 20 do etapu trzeciego. Następnie w terminach umówionych z teatrami jury zobaczy wybrane spektakle na żywo i do końca czerwca wyłoni zwycięzcę, który w sezonie 2018/2019 wybierze się w artystyczną podróż po teatrach repertuarowych wspierających konkurs.

Organizatorem konkursu są: czasopismo „nietak!t” (wydawane przez Fundację Teatr Nie-Taki) portal teatralny.pl, oraz partnerskie sceny repertuarowe. Misją konkursu jest stymulowanie rozwoju polskiego teatru offowego i wspieranie eksploatacji jego spektakli. Dodatkową korzyścią, jaką przyniesie „The Best OFF” będzie poszerzenie dokumentacji polskiego offu, a także stworzenie sieci scen instytucjonalnych, które ten rodzaj teatru wspierają, co może owocować w przyszłości kolejnymi projektami na styku offu i instytucji.

Werdykt Jury 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”

Na konkurs „The Best OFF” wpłynęły łącznie 224 zgłoszenia. Liczba ta znacznie przekroczyła oczekiwania organizatorów i jurorów, którzy stanęli wobec niezwykle trudnego zadania obejrzenia rejestracji zgłoszonych spektakli i dokonania wyboru spośród nich 21 przedstawień zakwalifikowanych do finału. Była to prawdziwa kwadratura koła i misja (niemal) niemożliwa. Ostatecznie po wielu dyskusjach i przy rozlicznych wątpliwościach jury w składzie: Piotr Cieplak, Marcin Kęszycki, Katarzyna Knychalska, Dariusz Kosiński i Piotr Olkusz wskazało następujących finalistów:

Album Karla Hockera, Teatr Trans-Atlantyk
Baby, Fundacja Szafa Gra – reż. Iwona Woźniak
Całe życie w dresach, Teatr Ba-Q
Come True, Michał Stankiewicz
Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk, Magdalena Drab
Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu, Teatr Kana
Ghost Dance, Teatr Brama
Gwoli jakiejś tajemnicy, Teatr Tetraedr
Huljet, huljet, Teatr Figur Kraków
Kaj dzias, Living Space Theatre
Kamica79, Marta Grygier & Arti Grabowski & Tomasz Grygier
Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3, Teatr 21
KRYM, Sztuka Nowa
Matryca [Prześwit], Paweł Grala
MY|WY, Krakowski Teatr Tańca
Miasto którego nie było / Nevertown, Kolektyw KEJOS
Nie mów nikomu, Adam Ziajski
Trololo – Przesłania Najjaśniejsze, Maciej Zakrzewski & Małgorzata Wojciechowska
Wesele, Teatr pod Fontanną
Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm, Fundacja Zarzewie
Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu, Studio Matejka

The Best Off - Konkurs na najlepszy spektakl teatru niezależnego

Partnerzy

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy