Centrum Kultury Zamek

FESTIWAL NIC SIĘ TU NIE DZIEJE / 10-14.08.2018

NIC SIĘ TU NIE DZIEJE to inicjatywa trzech poznańskich kin: Kina Muza, Kina Pałacowego i Kina Rialto. Wydarzenie to sprawiło, że spędzenie lata w Poznaniu było doskonałym pomysłem.

Trzecia edycja NIC SIĘ TU NIE DZIEJE odbyła się pod hasłem „Versus Reality”. Kino od zawsze stanowi sposób na ucieczkę od rzeczywistości. Pozwala na podróże w czasie, poznawanie różnych miejsc oraz na spotkania, które nie mogą się wydarzyć w realnym świecie. Czasami jest to ucieczka w przeszłość albo w przyszłość, a czasami sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec świata.

#NIC 2018 pokazał, jak uciec od rzeczywistości lub jak się z nią zmierzyć. Propozycja była taka, żeby zamienić się w superbohatera lub po prostu w bohatera, zanurzając się w kino nowej przygody czy przywołując najsłynniejszego oponenta rzeczywistości wszech czasów Don Kichota, w ujęciu innego fantasty: Terry’ego Gilliama.

Program tegorocznego festiwalu został podzielony na sekcje: przedpremiery, filmy w ramach perspektywy Versus Reality, pokazy dla dzieci, a także spotkania i wydarzenia ekstra. Jak co roku wydarzenie otworzył filmowy maraton chodzony, w tym roku pod hasłem „superbohaterowie”. Przeszliśmy z zachodu na wschód: od Kina Rialto przez Kino Pałacowe do Kina Muza. Pierwszy film „Super” w reżyserii Jamesa Gunna został zaprezentowany w Kinie Rialto, skąd widzowie przeszli do Kina Pałacowego, gdzie odbyła się projekcja „Push” w reżyserii Paula McGuigana. Następnie przeszliśmy w kierunku Starego Rynku, gdzie przy ul. Masztalarskiej swoją nową – tymczasową – siedzibę ma Kino Muza. Tam odbyła się finałowa impreza maratonu, czyli tańce z towarzyszeniem superbohaterskich rytmów i dekoracji.

Festiwal zakończył się koncertem Huberta Tasa & The Small Circle – do krótkich filmów Georges’a Mélièsa – prekursora animacji i filmowego science fiction.

Szczegóły na stronie internetowej Festiwalu

Organizatorzy

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy