Centrum Kultury Zamek

22. MFFD \ OFF CINEMA 2018 - znamy werdykt Jury!


Znamy werdykt Jury 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA!


Jury 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w składzie: Bartosz Konopka - przewodniczący, Dorota Kobiela, Mina Nabil, Hugh Welchman, Anna Zamecka, po obejrzeniu 29 filmów konkursowych postanowiło przyznać:

ZŁOTY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka dla Marty Prus za film „Over the limit”.
„Over the limit" to film kompletny, w którym reżyserka w imponujący sposób posługując się filmowym językiem buduje studium przemocy i przetrwania i ukazuje, ile człowiek jest gotowy poświęcić, żeby osiągnąć upragniony cel.

SREBRNY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka dla Andreasa Boschmanna za film „Pamiątka na VHS”/„My Home Video”.
„My Home Video” rozbraja swoją szczerością i poprzez osobistą historię reżyserowi udaje się dotknąć problemów, które dotyczą nas wszystkich i sprowokować do refleksji na temat naszych własnych uczuć i historii.

BRĄZOWY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł, ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Jakuba Radeja za film „Proch”/„Dust”
Dla filmu „Proch” dokument jest idealnym gatunkiem do przekazania zawartego w nim problemu. Ten mocny i oryginalny pomysł zabiera nas do nieznanych obrazów świata, prowokuje do myślenia o tym jak nasze społeczeństwo jest zorganizowane, co uważa za ważne, a co postanawia zignorować.

Ponadto Jury postanowiło przyznać Wyróżnienia:
_ dla Sebastiana Webera za film „Gość”/„The Guest”

Za imponujące zbudowanie więzi między reżyserem a jego bohaterem, wrażliwość i zrozumienie
z jakim portretuje jego świat.
_ dla Artura Wierzbickiego za film „Marzenie Wrestlera”/„Wrestler’s dream”
Za znalezienie i brawurowe poprowadzenie wyjątkowego bohatera, który próbuje się spełnić
w dwóch kompletnie różnych światach. Za celną metaforę dzisiejszego zagubienia.

Podczas Festiwalu OFF CINEMA widzowie to jednocześnie drugi skład jurorski, który przyznaje NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.
To wyjątkowe wyróżnienie będące efektem kluczowego w relacji twórca-widz, spotkania, powodu, dla którego robi się filmy. W tym roku filmem, który zdobył serca offcinemaniaków jest: „Over the limit” Marty Prus.

Nagrodę Platynowy Zamek otrzymał w tym roku jeden z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów autorskiego kina dokumentalnego Marcel Łoziński. Dwa lata temu w plebiscycie na najlepszy polski film dokumentalny,zwycięzcą okazało się arcydzieło Łozińskiego „Wszystko się może przytrafić”.

W programie Festiwalu, poza obowiązkowymi pokazami konkursowymi, znalazły się też: spotkania z jurorami, cykl „Panorama”, w którym przypomnimy m.in. film zmarłego niedawno wybitnego dokumentalisty Kazimierza Karabasza, sekcja „Światowy dokument”, ukazująca bogactwo filmów dokumentalnych z ostatnich miesięcy, w tym przedpremierowo dokument o Ingmarze Bergmanie. Trzy pokazy w klubie festiwalowym, sesja naukowa oraz specjalny pokaz filmu „Score – muzyka filmowa” to z kolei zapowiedź sekcji „Dokument muzyczny”. W programie znalazły się także warsztaty krytyczno-filmowe z Dianą Dąbrowską i Grzegorzem Fortuną.


Partnerzy

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy