Centrum Kultury Zamek

22. MFFD \ OFF CINEMA 2018 - znamy werdykt Jury!


Znamy werdykt Jury 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA!


Jury 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w składzie: Bartosz Konopka - przewodniczący, Dorota Kobiela, Mina Nabil, Hugh Welchman, Anna Zamecka, po obejrzeniu 29 filmów konkursowych postanowiło przyznać:

ZŁOTY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka dla Marty Prus za film „Over the limit”.
„Over the limit" to film kompletny, w którym reżyserka w imponujący sposób posługując się filmowym językiem buduje studium przemocy i przetrwania i ukazuje, ile człowiek jest gotowy poświęcić, żeby osiągnąć upragniony cel.

SREBRNY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka dla Andreasa Boschmanna za film „Pamiątka na VHS”/„My Home Video”.
„My Home Video” rozbraja swoją szczerością i poprzez osobistą historię reżyserowi udaje się dotknąć problemów, które dotyczą nas wszystkich i sprowokować do refleksji na temat naszych własnych uczuć i historii.

BRĄZOWY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł, ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Jakuba Radeja za film „Proch”/„Dust”
Dla filmu „Proch” dokument jest idealnym gatunkiem do przekazania zawartego w nim problemu. Ten mocny i oryginalny pomysł zabiera nas do nieznanych obrazów świata, prowokuje do myślenia o tym jak nasze społeczeństwo jest zorganizowane, co uważa za ważne, a co postanawia zignorować.

Ponadto Jury postanowiło przyznać Wyróżnienia:
_ dla Sebastiana Webera za film „Gość”/„The Guest”

Za imponujące zbudowanie więzi między reżyserem a jego bohaterem, wrażliwość i zrozumienie
z jakim portretuje jego świat.
_ dla Artura Wierzbickiego za film „Marzenie Wrestlera”/„Wrestler’s dream”
Za znalezienie i brawurowe poprowadzenie wyjątkowego bohatera, który próbuje się spełnić
w dwóch kompletnie różnych światach. Za celną metaforę dzisiejszego zagubienia.

Podczas Festiwalu OFF CINEMA widzowie to jednocześnie drugi skład jurorski, który przyznaje NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.
To wyjątkowe wyróżnienie będące efektem kluczowego w relacji twórca-widz, spotkania, powodu, dla którego robi się filmy. W tym roku filmem, który zdobył serca offcinemaniaków jest: „Over the limit” Marty Prus.

Nagrodę Platynowy Zamek otrzymał w tym roku jeden z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów autorskiego kina dokumentalnego Marcel Łoziński. Dwa lata temu w plebiscycie na najlepszy polski film dokumentalny,zwycięzcą okazało się arcydzieło Łozińskiego „Wszystko się może przytrafić”.

Jury młodych (w składzie Maja Górczak, Iga Skrzypczak, Wojciech Krolek, Piotr Shukla) postanowiło przyznać nagrodę filmowi, który w niezwykle czuły i przewrotny sposób portretuje życie ludzi, wokół których narosło wiele stereotypów. Reżyser wprowadził nas do świata nieoczekiwanie pełnego humoru i niespodziewanie przyziemnego. Urzeczeni wdziękiem przyodzianych w habity kobiet, postanowiliśmy nagrodzić film "Siostry" w reżyserii Michała Hytrosia.


W programie Festiwalu, poza obowiązkowymi pokazami konkursowymi, znalazły się też: spotkania z jurorami, cykl „Panorama”, w którym przypomnimy m.in. film zmarłego niedawno wybitnego dokumentalisty Kazimierza Karabasza, sekcja „Światowy dokument”, ukazująca bogactwo filmów dokumentalnych z ostatnich miesięcy, w tym przedpremierowo dokument o Ingmarze Bergmanie. Trzy pokazy w klubie festiwalowym, sesja naukowa oraz specjalny pokaz filmu „Score – muzyka filmowa” to z kolei zapowiedź sekcji „Dokument muzyczny”. W programie znalazły się także warsztaty krytyczno-filmowe z Dianą Dąbrowską i Grzegorzem Fortuną.


Partnerzy

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy