Centrum Kultury Zamek

REZYDENCI \ W REZYDENCJI \ „Fotograf Warszawski” ‒ sztuka rzemiosła \ spotkanie z Antoniną Gugałą


„Fotograf Warszawski” to projekt artystyczny, który ukazuje różne aspekty działalności stołecznych zakładów fotograficznych. Teoretyczny szkielet projektu stanowi zaproponowany przez Terence'a Wrighta podział sposobów patrzenia na fotografię na trzy kategorie: patrzenie przez zdjęcie, na zdjęcie oraz za zdjęcie.

Szczególnie inspirujące wydaje się ostatnie podejście, zachęcające do traktowania fotografii jako wskaźnika określonych społeczno-kulturowych reguł, które determinują, jakie zachowania uznajemy za normatywne. W trakcie spotkania omówione zostaną przykłady działań artystycznych, biorących za punkt wyjścia fotografię rzemieślniczą, obecne m.in. w twórczości Anety Grzeszykowskiej, Seidou Keita, Martina Parra, Thomasa Ruffa, Taryn Simon czy Gillian Wearing.

Prowadzenie: Antonina Gugała (ur. 1989, Warszawa) ‒ absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach Psychologia oraz Iberystka. Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Wystawiała prace m.in. w Fundacji Archeologia Fotografii, w Galerii XS w Warszawie oraz Oficyna w Poznaniu, a także w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (TIFF, 2017). Otrzymała stypendium Spółdzielni Młodych Twórców (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", 2013) oraz stypendium artystyczne miasta st. Warszawa (2016). Fotografie jej autorstwa były publikowane w Der Greif, Rum Magazine i Urbanautica. Brała udział w rezydencjach artystycznych w Meliggoi (Grecja, 2017) oraz w Kuldidze/ISSP (Łotwa, 2017). Uczestniczka projektu PARALLEL - European Photo Based Platform (2017/2018).

________
antoninagugala.com
instagram.com/antonina.gugala

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy